HC 21 Prešov
HC Košice
HC Mikron Nové Zámky
HC Slovan Bratislava
HC ‘05 Banská Bystrica
HK Dukla Ingema Michalovce
HK Dukla Trenčín
HK Grotto Spišská Nová Ves
HK Nitra
HK Poprad
HKM Zvolen
Logo
Logo

Rozhovor s marketingovým manažérom Ing. Martinom Borsíkom

Ing. Martin Borsík je manažérom MHk 32 Liptovský Mikuláš a.s od sezóny 2019/2020 a dnes hovorí, že robí prácu, ktorá ho baví. Sám je pritom odchovancom mikulášskeho hokeja, keďže aktívne hrával až po kategóriu dorastu.

 

Ako si sa dostal k tejto práci a čo si robil pred tým?

     V máji roku 2019 som ukončil vysokoškolské vzdelanie na Ekonomickej univerzite v Bratislave a následne som začal v klube pracovať. Pred sezónou ročníka 2019/2020 som sa skontaktoval s vtedajším generálnym manažérom klubu s myšlienkou, či by som nemohol pracovať v štruktúrach manažmentu klubu. Po osobnom stretnutí sme prišli rýchlo k dohode a som rád, že dodnes môžem vykonávať prácu, ktorá ma napĺňa a veľmi baví.

 

Ako prebieha marketingová príprava pred sezónou?

     V prvom rade si treba nastaviť reálny rozpočet klubu, ktorého súčasťou sú aj financie na marketingovú oblasť. V mimo     sezónnom období sa snažím o oslovenie nových potencionálnych partnerov s myšlienkou predstaviť im ciele a vízie klubu na nasledujúcu sezónu. V druhom rade je to prezentácia loga klubu a jej samotnej značky vo forme klubových fans predmetov, zabezpečenie klubového odevu pre hráčov a realizačný tím a samozrejme fanúšikov. Snažím sa o získanie predmetov od partnerov do súťaží ,ktoré vyhlasujeme počas sezóny. V neposlednom rade, je to príprava reklamných plôch, ktoré sa nachádzajú na mantineloch a ľadovej ploche. Príprava všetkých grafických efektov, ktoré sa zobrazujú na „kocke“ počas zápasov.

 

Jedna vec je samotná príprava hráčov pred zápasom, druhá je organizačná príprava. Čo všetko obnáša?

     Pri domácich zápasoch je samozrejme organizácia náročnejšia. Ide o zabezpečenie všetkých kritérií organizácie zápasu podľa platného Súťažného poriadku SZĽH. V skratke spomeniem, že zabezpečujem zdravotnú službu, usporiadateľskú a security službu za pomoci bezpečnostného manažéra, kamerový systém( športová aj bezpečnostná časť), predaj vstupeniek, permanentiek a funkčnosť turniketového systému. Ďalej je to príprava press centra (súpisky oboch mužstiev) a príprava VIP priestorov, pre našich partnerov a manažment klubu. Na vonkajšie zápasy cestujeme vždy spolu so športovým riaditeľom p. Škanderom a predsedom dozornej rady p. Michalíkom. Zápasy nesmierne prežívame s chlapcami, pretože vyhrať na ľade súpera je vždy skvelé.

Čo všetko treba zabezpečiť, keď do mužstva prichádza nový hráč?

     Každý hráč ma s klubom podpísanú zmluvu, ktorá špecifikuje aj to, čo musí zabezpečiť klub hráčovi počas jeho pôsobenia.  Vždy sa skontaktujem s každým hráčom a primárne sa snažím vybaviť ubytovanie, s ktorým bude samotný hráč spokojný a bude podľa jeho predstáv. Pokiaľ ide o zahraničného hráča, tak riešim všetky náležitosti ohľadom cudzineckej polície a vybavenie požadovaných dokladov, následne transfer kartu hráča s medzinárodným oddelením. Tak isto vybavujem zdravotné poistenie pre hráčov. Pokiaľ príde hráč s rodinou, snažím sa zabezpečiť bežné záležitosti ako školu alebo škôlku pre deti, lekára a priblížiť možnosti nášho regiónu. Vždy sa snažíme vytvoriť podmienky tak, aby bol hráč spokojný aj mimo svojho bežného tréningového a zápasového dňa.

 

Do Liptovského Mikuláša prišiel aj legendárny hokejista Jaromír Jágr. Je to návšteva, na ktorú sa nezabúda. Čo to znamenalo pre klub?

     Pre klub to znamenalo veľmi dobrú prípravu na barážové stretnutia v podobe kvalitných zápasov. Konkrétne veci ohľadom ubytovania, stravovania a denného programu sme spoločne riešili s vedením klubu Kladna, ktoré bolo maximálne spokojné s podmienkami, aké sme im zabezpečili. Samotný skvelý hokejista Jaromír Jágr, nemal žiadne špeciálne požiadavky. Spomeniem len, že bol ubytovaný spolu s mužstvom na hoteli v Liptovskom Jáne a práve jemu a jeho partnerke patrila najluxusnejšia izba s vlastnou vírivkou. Viac som sa jeden večer na hotely porozprával s útočníkom Tomášom Plekancom, ktorý mi predostrel fungovanie manažmentu a celkovo klubu Montreal Canadiens, v ktorom hrával.

 

Dnes je súčasťou marketingu aj internet, nevyhnutné sú sociálne siete, vy ste na nich naozaj aktívny.

     Áno, spoločne spravujeme aj klubové a sociálne siete klubu s našou fotografkou „Megi“. Našli sme si systém práce, ktorý nám vyhovuje a vzájomne sa dopĺňame a vždy sa našim fanúšikom snažíme priblížiť čo najviac. Sme si vedomí, že sociálne siete sú momentálne veľkým fenoménom a patria ku každej profesionálnej športovej organizácií.

 

Klub nie sú len hráči..

     V kolektívnom športe to nikdy nie je o úspechu jednotlivca. Od maséra až po predsedu predstavenstva sa snažíme o spoločný úspech a každý sa svojou prácou snaží o spoločný cieľ. Na druhej strane je veľmi veľa práce, ktorú bežný divák nevidí a pokiaľ nepríde úspech, často krát ju nevie oceniť. To je ale úplne pochopiteľné, pretože divák chce víťazstvá a radosť z gólov svojho mužstva. Práca na klube je vždy ovplyvnená výsledkami mužstva. Ja mám však svoju prácu nesmierne rád a vždy ju budem robiť s radosťou a chuťou, pretože mikulášsky hokej je moja srdcovka.

Zdroj: My Liptov